sakthi

 

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

 

PRIZE LIST 2013 - 14

Education is not the filling of a pail but the lighting of a fire similarly learning is not attained by chance, it must be sought for with ardor and attended to with diligence. This has been proved by the following students of our Vidyalaya who have participated in various competitions conducted by various agencies at district, state, and national levels. The blossoming buds have brought laurels by bagging prizes.

  PRIZE LIST 2013 - 2014    
S.No Competitions Name of the students Class Place
1 State level Michael Memorial club 2013 Mamtha Shiv Dharshini IX  
  100 mt Butterfly      I
  100 mt Breast Stroke     I
2 CBSE South Zone Swimming Meet Mamtha Shiv Dharshini IX  
  50 mt Butterfly     I
  100mt Butterfly     I
  200mt Individual medlay     I
3 Sports Development Authority of Tamilnadu swimming Mamtha Shiv Dharshini IX  
  50 mt Butterfly     I
  50 mt Breaststroke     I
4 Essay Writing Young Talent Scheme CEO Office Pooja D XI I
5 Tulir Science Forum Talent      
  Senior Category Thayaneswaran XI I
  World Environment Day(Art from Waste) Raja Abirami XII I
6 District level competition in chandy college      
  Quiz Competition Aatheep D Gurubaran XII I
    Ashwin Yogesh XII I
  English Speech S. Nithila Priyanthi XI I
  Elocution Tamil P.Varshini VI I
7 Subbiah Vidyalayam Distric Level Competition      
  Group Dance High School G.V Vinushree  X I
    M. Anantha Goma X I
    Dharshana poorani X I
    Arularasi X I
    Preetha X I
    Eswari S IX I
    Lakshmi priya  IX I
    Deepika IX I
  Group Dance Higher Secondary Level M. Sujana XII I
    S. Tharika XII I
    P. Thriveni XI I
    M. Srimaheswari XII I
    M. Papu Anusiya XII I
    Thayambika XII I
    R. Prathiba Varshini  XI I
    S. Karthika XI I
8 Jaya TV Siram Chit fund District level      
  Tamil Speech Rishi Santhosh R XI I
    Vishal B M  X I
9 State level Michael Memorial club 2013 Mamtha Shiv Dharshini IX  
  100 mt Butterfly      I
  Individual Medlay Butterfly stroke     I
10 CBSE National Swimming Championship Mamtha Shiv Dharshini IX  
  25mt Butterfly     I
  50mt Freestyle     I
  100mt Freestyle     I
  50mt Breast stroke     I
11 Hindi Examination Dharshan Bharat Hindisaba Gowrivishalakshi A IX I
12 Essay Writing Young Talent Scheme CEO Office Pooja D XI I
13 Vivekandakendra Panpattu Opuvithal pootti S. Gayathri IV I
  ninaivatral pootti Pugalenthiselvan VIII I
  Opuvithal pootti Deepika IX I
  Thirukural ninaivatral pootti Pugalenthiselvan VIII I
14 District Level chess Tournament Bavankalyan S   I
15 JAYCEE Week Celebration      
  Bharathanatiyam Sreenidhi S V I
    Varsha V IV I
  English Speech Manali Jain V I
  Tamil Speech Oviya Valli S V I
  English Skit Shankar M V I
    Yuthika M V I
    Priyamahalakshmi K V I
    Akshaya R B V I
    Anni Albright A V I
    Sriram T V I
  Group Dance Folk Rajalakshmi VII I
    Rajakumari D VII I
    Praveena A R VII I
    Manisha A R VII I
    Vishmitha B M VI I
    Sinthurukmani S VII I
  Group Dance HIP HOP Preetha V X I
    Monika S X I
    Anathagoma M X I
    Vinushree G V X I
    Arularasi S X I
    Dharshanapoorani M X I
  Turn Coat Nithila Priyanthi S XI I
16 Salai pathukapu vizha petchu pooti Rishi Santhosh R XI I
17 Young Talent Scheme CEO Office      
  Tamil Essay Writing  Ishwarya S XI I
  English Essay writing Pooja D XI I
  English Elocution Nithila Priyanthi S XI I
  Tamil Elocution Rishi Santhosh R XI I
18 Sivan Kovil pavaivizha Oviya Valli S V I
    Rajameena XI I
    Chitra Deepak P IX I
19 Tulir Science Forum Talent Naveen Chakravarthy XI I
  Junior Category Sinthurukmani S VII I
20 Vivekanandar 150th Birthday celebration       
  Tamil Speech Chitra Deepak P   I
21 14th pavaivizha Vishnu priya  VIII I
    Nivethitha VIII I
    Kameshkaruppanan IX I
    Chitra Deepak P IX I
  Speech Panpattupoti Jegan Vignesh IX I
22 Tamilvalarchi thurai Kavithai pooti S. Nithila Priyanthi XI I
        I
23 Department of Atomic Energy HWP      
  Written Quiz Competition Thianeswar S XI I
  Essay Competition Pooja D XI I
24 SVHV Competition      
  Rhymes Recitation Akilesh Raj M   I
    Rajenthira Harish Kumar T   I
  Story Telling Vishnu Prakash S UKG I
  Quiz Competition Stage I Muthuram M III I
  Stage II Sankar M V I
  Stage III Quiz Competition Arjun Albright  VIII I
  Stage IV Quiz Competition Dediepya M IX I
  Stage V Quiz Competition Cedric Ralfin S XI I
  Spoken English Stage I Vignesh V I I
  Stage II Ganagamahlakshmi C III I
  Chess Stage I Sanjay Anand T M  III I
  Stage II Mithilesh P.S IV I
  Stage III Thanga Sneha M VII I
  Stage IV Venkateswaran G IX I
  School Topper XII Sathya Parvathi   I
  School Topper X S. Nithila Priyanthi   I
    S Karthikeyan   I
    Pooja D   I
  Story Telling Veena Sundari III I
  Fancy Dress Aashvardana II I
  Singing Competition Gayathri S IV I
  Drawing Competition Mugesh A IV I
  Tamil Speech Pugalenthiselvan VIII I
  Kadakalatchebam Saisruthi S V VII I
25 State level Michael Memorial club 2013 Mamtha Shiv Dharshini IX  
  200 mt Individual Medlay     II
26 CBSE South Zone Swimming Meet Mamtha Shiv Dharshini IX  
  50 mt Breast Stroke     II
27 World Environment Day(Art from Waste) Neela Dharshini  IX II
28 District level competition in chandy college      
  Debate S. Nithila Priyanthi XI II
    Rabia XII II
    Pappu Anushuya XII II
  English Essay writing S. Nithila Priyanthi XI II
    A. Amrutha Rinna X II
    D. Pooja XI II
  Tamil Essay Writing R. Srimathi VIII II
  English Elocution V. Niveditha VIII II
    N. Neela Dharshini IX II
  Fancy Dress S. Vidvaja IX II
    D. Reshma XII II
  Mehandi Competition  Monika S X II
    Lakshmi S X II
  Quiz Competition M. Abinaya XI II
    Rabia XII II
29 Quize programme Mathematics VOC College Aatheep D Gurubaran XII II
    Aswin Krishna M XII II
30 Debate Competition Charted Accountant of India  S. Nithila Priyanthi XI II
31 Vivekandakendra Panpattu Opuvithal pootti      
  Pattu pootti P. Ganeshram V II
    Yathesvani K III II
32 JAYCEE Week Celebration      
  Group Dance Kynita K I II
    Harshini S I II
    Yuthika K II II
    Gowtham A II II
    Suganth Kumar P III II
    KanagaMahalakshmi  III II
  Pencil Colouring Essaki Rajeshwari V II
  Karnatic Song Aariya B IX II
  Group Dance Sreenidhi V S XI II
    Sivakaneswari A XI II
    Aashikk T XI II
    Aarhigaga M XI II
    Padmalakshmimathangi N XI II
    Prathiba Varshini R XI II
  English Essay Writing Pooja D XI II
  Pavaivizha Essay Competition Pugalenthiselvan VIII II
33 Quiz Competition Aniket Jitendra Garuel   II
    Priyasha V UKG II
    Yathesvani K III II
    Praveena K V II
    Rahul V VIII II
    Abhimanyu M R IX II
    TharunKumar  XI II
  Spoken English Stage I Bavani R II II
  Stage II Priyadharshini S N III II
  Chess Stage I Bernika S. R III II
  Stage II Sugitha sri IV II
  Stage III Nithesh Kumar R VII II
  Stage IV Aishwarya  IX II
  Story Telling Bardesh III II
  Fancy Dress Deepika Esakisankari II II
  Singing Competition Ganesh Ram P V II
  Drawing Competition Sithesh Kumar R V II
  Speech Competition Varsha P VI II
  Kadakalatchebam Manikandan B VII II
34 Hindi Examination Dharshan Bharat Hindisaba Gowrivishalakshi A IX III
35 Inter School Chess Competition(Teekay Chess Academy) G. Venkateshwaran IX III
36 Kamarajar Kalvi Valarchi Day S. Eswari IX III
37 Inspire camp Quiz competition (VOC College) M. Abinaya XI III
    S. Thianeswar XI III
    S. Nithila Priyanthi XI III
  English Essay Writing V. Varshini VIII III
  Tamil Essay Writing R. Rajameena XI III
38 Subbiah Vidyalayam Distric Level Competition      
  Creative Art D. Selva Lakshmi XII III
  Group Dance Middle School B.M Vishmitha VI III
    D Raja Kumari  VII III
    S Rajalakshmi VII III
    A.R Manisha VII III
    K.K Subhisha VI III
    V.G Lavanya VIII III
    S. Vineesha VI III
  Solo Song Narmada Devi XII III
  Partners parade Sobana N VIII III
    Vishnu priya  VIII III
39 IGSC Scholarship Exam Aravind Angappan R VIII III
    Santhosh Kumar M III III
    Hari subbiah S. G  IX III
    Mithra T.S  III III
    Shiv Rahul M. S  III III
    Bavishya S III III
    Akil Krishna V VII III
    Kishore R IX III
    Yathesvani K III III
    Suganth Kumar P III III
40 JAYCEE Week Celebration      
  Rhymes Recitation Navaneedha Gayathri C G UKG III
  Origamy Suraj Ramana Ja.S VI III
  Talent Show Amal Anderson J XI III
    Rishi Santhosh R XI III
    Niranjan Kumar XI III
    Thianeswar XI III
    Rakeshwar A XI III
41 Vivekandakendra Panpattu  pootti      
  Kadaisollum pootti Kavya I III
  Tamil Essay Writing  Varshini S   III
  Oviya pootti Saravana kumar IX III
  Written Quiz Competition Tarun Kumar XI III
    Tharun Vinaayak B UKG III
    Subhaa Varthini S UKG III
    Bavishika S III III
42 Quiz Competition Ganesh Ram P V III
    Pavithran P VIII III
  Spoken English Stage I Kynita I I III
  Stage II Srinandhini S III III
  Story Telling Harshini  I III
  Fancy Dress Gayathri I III
    Suganth Kumar P III III
  Singing Competition Rishikalyan S V III
  Drawing Competition Sukija v S V III
  Speech Competition Vishmitha B M VI III
         
  No of First Prizes  ---   112      
  No of Second Prizes  ---   58      
  No of Third Prizes ----  53      

 

 

 

You are here: Home Gallery Prize List